“For most of us the problem isn’t that we aim too high and fail. It’s just the opposite: we aim too low and succeed.” (Για τους περισσότερους από εμάς το πρόβλημα δεν είναι ότι στοχεύουμε πολύ ψηλά και αποτυγχάνουμε. Είναι ακριβώς το αντίθετο: στοχεύουμε πολύ χαμηλά και πετυχαίνουμε).

– Sir Ken Robinson

Το Γυμνάσιο & Λυκειακές Τάξεις Λιβαδίου  είναι  ένα  δημόσιο σχολείο που  περιλαμβάνει τμήματα για όλες τις έξι τάξεις της  Β/θμιας Εκπαίδευσης, δηλαδή τις τρεις τάξεις του Γυμνασίου και τις τρεις τάξεις του Γενικού Ενιαίου Λυκείου.  Η Γ’ Λυκείου περιλαμβάνει ολιγομελή τμήματα μαθητών όλων των κατευθύνσεων.

Το σχολείο διοικείται υπό  μία διεύθυνση και σύλλογο καθηγητών. Για το σχολικό έτος 2021-2022, ο σύλλογος καθηγητών αριθμεί 23 εκπαιδευτικούς δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης, από  τους οποίους οι 13 είναι  μόνιμοι  εκπαιδευτικοί (οι 7 από τους οποίους κατέχουν οργανική θέση στο σχολείο) και οι 10 αναπληρωτές. Οι μαθητές του σχολείου ανήκουν στις ηλικίες 13-18  ετών, καλύπτοντας όλο το εύρος από  την Α’ τάξη  του Γυμνασίου μέχρι την Γ’ τάξη  Λυκείου. Κατά το σχολικό έτος 2021-2022, φοιτούν 34 μαθητές Γυμνασίου και 31 μαθητές Λυκείου.

Το κτηριακό συγκρότημα στο οποίο στεγάζεται, φιλοξενούσε μέχρι το 2010 δύο σχολεία: Το Γυμνάσιο Λιβαδίου και το Γενικό Λύκειο Λιβαδίου. Από το 2010 συγχωνεύθηκαν σε μία σχολική μονάδα με την ονομασία Γυμνάσιο & Λυκειακές Τάξεις Λιβαδίου.

Οι μαθητές του ζουν μόνιμα  στο Λιβάδι Ολύμπου, το οποίο διαθέτει μία εύρωστη οικονομία βασισμένη στην κτηνοτροφία, την γεωργία αλλά και την μεταποίηση (κτηνοτροφικών και γεωργικών προϊόντων). Το σχολείο συμμετέχει σε προγράμματα σχολικών δραστηριοτήτων (πολιτιστικά, περιβαλλοντικά, αγωγής υγείας), οργανώνει κάθε  έτος εκπαιδευτικές εκδηλώσεις, όπως θεατρικές παραστάσεις και γιορτές, καθώς και εκπαιδευτικές επισκέψεις (τουλάχιστον τρεις ημερήσιες επισκέψεις, και μία τριήμερη επίσκεψη κατά έτος) σε πόλεις και χώρους ιστορικού, πολιτιστικού και γενικότερου εκπαιδευτικού ενδιαφέροντος.

Το σχολείο εκπροσωπείται από  την Διευθύντρια του,  κ. Ξανθίππη Κιτσούλη.

Στις εγκαταστάσεις του, περιλαμβάνονται:

• Αμφιθέατρο εκδηλώσεων (Ζάννειο), κατάλληλο για γιορτές, προβολές ταινιών και θεατρικές παραστάσεις.
  • Δύο (2) Εργαστήρια Πληροφορικής.
  • Εργαστήριο Φυσικών Επιστημών.
  • Κλειστός Χώρος Άθλησης (εγκαταστάσεις μαθήματος φυσικής αγωγής).