Το σχολείο μας έχει λάβει διαπίστευση για το πρόγραμμα ERASMUS+ (KA1 – τομέας Σχολικής Εκπαίδευσης) με κωδικό 2021-1-EL01-KA120-SCH-000046902. Τον Φεβρουάριο του 2022, υποβλήθηκε αίτηση σχεδίου για το πρώτο έτος του ευρωπαϊκού πλάνου μας το οποίο αναμένεται να ξεκινήσει το καλοκαίρι του 2022.

Η παραπάνω διαπίστευση αποτελεί έγκριση για ένα ευρωπαϊκό πλάνο επιμόρφωσης καθηγητών και μαθητών του σχολείου για τα επόμενα τρία τουλάχιστον έτη το οποίο περιλαμβάνει τις εξής ανάγκες/στόχους:

Α. Χρήση νέων  τεχνολογιών με στόχο τη βιωματική μάθηση  και την αυτενέργεια: Εισαγωγή των  τεχνολογιών επαυξημένης και εικονικής πραγματικότητας καθώς και της  ρομποτικής και του Internet of Things,  ως  εργαλείων για την καινοτόμο διδασκαλία ενός μεγάλου φάσματος μαθημάτων (από  ιστορία, θρησκευτικά και γλώσσα μέχρι φυσικές επιστήμες, οικονομία, πληροφορική και καλλιτεχνικά).

Β. Συμμετοχή σε δράσεις που  καλλιεργούν την επιχειρηματικότητα και την αειφορία: Η ανάγκη για σύγχρονη περιβαλλοντική συνείδηση, ειδικά στα  πλαίσια επιχειρηματικών δραστηριοτήτων που  βασίζονται στον πρωτογενή τομέα, μπορεί να εξυπηρετηθεί από  επισκέψεις σε προηγμένες ευρωπαϊκές χώρες, σε περιοχές με παρόμοια οικονομία με αυτή  του Λιβαδίου  με στόχο τη γνωριμία με καλές πρακτικές.

Γ. Χρήση της  Τέχνης και Παιχνιδοποίηση: Τα παιχνίδια ρόλων, η συγγραφή θεατρικών σεναρίων, η δημιουργία σκηνικών, καθώς και η σχεδίαση παιχνιδιών με εκπαιδευτικό περιεχόμενο είναι δραστηριότητες που  μπορούν να διεγείρουν τη φαντασία των  μαθητών και καλλιεργούν της  δημιουργικότητα, προκαλώντας ταυτόχρονα το ενδιαφέρον για μάθηση  όχι μόνο σε φιλολογικά μαθήματα και στις φυσικές επιστήμες αλλά οριζόντια στο  πρόγραμμα σπουδών Γυμνασίου-Λυκείου.

Δ. Ανάπτυξη οριζόντιων δεξιοτήτων: Οι καθηγητές πρέπει γνωρίζουν πώς να καλλιεργούν στους μαθητές τους τις δεξιότητες επικοινωνίας, προσαρμοστικότητας και κριτικής σκέψης, οι οποίες είναι  απαραίτητες για την ανάπτυξη της  προσωπικότητας των  μαθητών και αποτελούν βασικές δεξιότητες της  σύγχρονης ζωής.

Ε. Καλλιέργεια μία Ευρύτερης Ευρωπαϊκής Συνείδησης: Η γνώση της  πολιτιστικής κληρονομιάς του Λιβαδίου  και της θέσης της  ιστορίας του μέσα στην  κοινή Ευρωπαϊκή πολιτιστική κληρονομιά, είναι  απαραίτητη για την διαμόρφωση της Ευρωπαϊκής συνείδησης. Η παρακολούθηση μαθημάτων και η συνεργασία με μαθητές σχολείων της Ευρώπης, αλλά και οι επισκέψεις σε μουσεία και χώρους όπου  συνυπάρχει η Ελληνική μαζί με την Ευρωπαϊκή ιστορία και πολιτιστική παράδοση είναι  αναγκαίες εμπειρίες προς αυτήν την κατεύθυνση.

Για περισσότερα σχετικά με την πρόοδο του σχεδίου, θα υπάρξουν ανακοινώσεις στον ιστότοπο του σχολείου μας.