Οι μαθήτριες και οι μαθητές της Γ’ Γυμνασίου του σχολείου μας, για το σχολικό έτος 2022-23, εργαζόμενοι στο πλαίσιο του προγράμματος “Εικονική Επιχείρηση” του οργανισμού JA Greece, με δική τους προσωπική εργασία και φροντίδα έχουν δημιουργήσει την μαθητική επιχείρηση LivAdventure.

Μπορείτε να δείτε το σύντομο διαφημιστικό βίντεο, που δημιούργησαν.

Η Μαθητική Εικονική Επιχείρηση LivΑdventure είναι μία Αγροτουριστική επιχείρηση στην περιοχή του Λιβαδίου Ολύμπου, στην Ελλάδα. Προσφέρει μια μοναδική ευκαιρία για τον επισκέπτη να γνωρίσει την τοπική κουλτούρα και ιστορία, απολαμβάνοντας παράλληλα μια σειρά από υπαίθριες και βιωματικές δραστηριότητες καθώς και εργασίες γεωργοκτηνοτροφίας και μεταποίησης.

Στόχος της LivAdventure είναι η προσφορά αυθεντικών εμπειριών που θα περιλαμβάνουν ποικίλα πακέτα δραστηριοτήτων όπως πεζοπορίες, ξεναγήσεις σε σημεία ιστορικού και πολιτιστικού ενδιαφέροντος της ευρύτερης περιοχής, συλλογή βοτάνων, γνωριμία με την τοπική κουζίνα και μαθήματα μαγειρικής, καθώς και συμμετοχή σε γεωργικές, κτηνοτροφικές και μεταποιητικές εργασίες της τοπικής οικονομίας.

Σας προσκαλούμε να ψηφίσετε τη συμμετοχή του σχολείου μας. Η ψηφοφορία είναι εφικτή μέχρι τις 30 Απριλίου 2023.

• Πού ψηφίζετε: Συνδεθείτε στην σελίδα του διαγωνισμού https://jagreece.org/promovoting/
  • Πώς ψηφίζετε: Κάθε άτομο, που επισκέπτεται τη σελίδα, μπορεί να περιηγηθεί σε όλες τις φετινές συμμετοχές μαθητικών επιχειρήσεων, σχολείων από όλη την Ελλάδα, και να ψηφίσει μόνο μία φορά επιλέγοντας έως και 3 ομάδες/επιχειρήσεις.
  • Σημαντικό: Οταν μεταβείτε στη σελίδα ψηφοφορίας επιλέξτε έως και τρεις ομάδες και ύστερα πατήστε στην επιλογή “ΨΗΦΙΣΤΕ” στο κάτω μέρος της σελίδας για να καταχωρηθούν οι ψήφοι σας.

Ως σχολείο, ευχόμαστε καλή συνέχεια στην ομάδα και καλή επιτυχία!

Το πρόγραμμα “Εικονική Επιχείρηση” της JA Greece, είναι εγκεκριμένο από το ΥΠΑΙΘ και υλοποιείται στο σχολείο μας στο πλαίσιο του μαθήματος “Εργαστήρια Δεξιοτήτων”. Υπεύθυνοι καθηγητές είναι οι κκ, Κωνσταντίνος Σταθόπουλος (ΠΕ86 – συντονιστής), Βασίλειος Κατσαβός (ΠΕ01), Δήμητρα Κωνσταντά (ΠΕ02) και Χρυσάνθη Ρουπακιά (ΠΕ02).

Κατηγορίες: Γενικά

0 σχόλια